Opis studiów
Studia na kierunku biotechnologia na UKSW umożliwiają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy korzystającej z podstawy nauk biologicznych, środowiskowych i chemicznych przy zastosowaniu metodyki oraz procesów technologicznych.
Zrozumienie funkcjonowania systemów biologicznych otwiera nowe, innowacyjne możliwości wykorzystania i rozwiązywania złożonych zagadnień środowiskowych i przemysłowych.
Biotechnologia jako interdyscyplinarna dziedzina nauki, obejmuje wykorzystanie wiedzy ze wszystkich pokrewnych dziedzin, dlatego studenci wybierający biotechnologię jako kierunek studiów mogą przyczynić się do rozwoju dowolnego z kluczowych obszarów gospodarczo-społecznych tj. ochrona środowiska, medycyna, rolnictwo, bioprzemysł, farmakologia.
Studenci znajdują szereg możliwości wykorzystania swoich umiejętności i innowacyjnych pomysłów, aby przyczynić się do rozwoju szeroko pojętej biogospodarki i zrównoważonego rozwoju. Biotechnologia stanowi wiecznie zielony obszar badawczy, o wzrostowej tendencji innowacji i szerokich zastosowań.
Zajęcia prowadzone są przez wykładowców i praktyków wywodzących się z różnych Wydziałów Uniwersytetu obejmujących nauki biologiczne, chemiczne oraz inżynierię środowiska. Program studiów opierający się na zagadnieniach praktycznych, pracy zespołowej oraz małych grupach zajęciowych zapewnia absolwentom prawdziwe interdyscyplinarne doświadczenie edukacyjne.
Poza zajęciami obowiązkowymi, jak np. mikrobiologia, genetyka, biologia molekularna, inżynieria chemiczna i procesowa, biomonitoring środowiska, fizjologia roślin, biotechnologia ścieków i odpadów studenci wybierają przedmioty, które chcą realizować z szerokiej oferty zajęć do wyboru, samodzielnie kierując swoją ścieżką kształcenia. Dodatkowo studenci uzyskują wiedzę z zakresu prawa, ekonomii i przedsiębiorczości.
Studenci w trakcie studiów mają także możliwość realizacji części programu na partnerskich uczelniach zagranicznych. Mogą również odbyć staż lub praktyki w zagranicznych przedsiębiorstwach, instytutach badawczych, laboratoriach czy jednostkach administracji rządowej.
Czas trwania
Studia licencjackie – 3 lata
Forma studiów: stacjonarne
Perspektywy zawodowe
Po ukończeniu biotechnologii można pracować m.in. w:
- zakładach przemysłowych (m.in.: ochrona środowiska, przemysł spożywczy, przemysł farmaceutyczny, przemysł kosmetyczny)
- firmach krajowych i międzynarodowych o charakterze naukowo – badawczym, oraz konsultingowym, projektowym i technologicznym zajmujących się rozwojem nowoczesnych technologii (m.in.: biofarmacja, bioremediacja środowiska, biomonitoring, biomateriały, biorecykling)
- laboratoriach badawczych i kontrolnych prowadzących badania w zakresie biotechnologii
- jednostkach naukowo-badawczych krajowych i zagranicznych
- we własnych firmach oraz w jednostkach administracji międzynarodowej, państwowej czy samorządowej.
Zasady przyjęć – wymagane przedmioty na maturze
Dla kierunku biotechnologia uwzględniany jest jeden z przedmiotów wskazany przez kandydata spośród zestawu: matematyka, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, biologia, WOS.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w wyniku zdania egzaminu maturalnego (tzw. „nowej matury”):
Dla wszystkich kierunków:
Przedmioty wymagane | Przelicznik dla poziomu |
język obcy nowożytny – część pisemna | podstawowy p1 = 0,15 albo rozszerzony p1 = 0,20 |
przedmiot do wyboru* | podstawowy p2 = 0,40 albo rozszerzony p2 = 0,80 |
Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem:
W = p1W1 + p2W2
gdzie:
W1 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (część pisemna),
W2 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z przedmiotu do wyboru (część pisemna),
p1 – przelicznik dla poziomu z języka obcego nowożytnego, p2 – przelicznik dla poziomu z przedmiotu do wyboru.
Jeśli kandydat na świadectwie maturalnym ma odnotowany z jednego przedmiotu wynik zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym, to w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest wynik z poziomu, który po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.
Jeśli w formularzu rejestracji w systemie IRK kandydat wskaże więcej niż jeden przedmiot do wyboru, wówczas system IRK uwzględni do wyniku kwalifikacyjnego punktację z tego przedmiotu, która po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.
Kierunek biotechnologia prowadzona jest na Wydział Biologii i Nauk o Środowisku.
Kierunek utworzony jest i prowadzony będzie we współpracy z Wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym. Szkołą Nauk Ścisłych UKSW.