Przejdź do treści
Kierunek biologia
studia I stopnia (licencjackie)

Dlaczego warto wybrać biologię? – POBIERZ
Czym zajmuje się biologia człowieka? – POBIERZ

Opis studiów

Kierunek biologia łączy w sobie tematykę z zakresu biologii środowiskowej, biologii molekularnej i biologii człowieka. Zapewniamy zajęcia w wysoko wyspecjalizowanych laboratoriach, a także umożliwiamy zdobycie wiedzy praktycznej podczas zajęć terenowych.

Dla kogo ten kierunek?

Fascynujesz się przyrodą i środowiskiem, chcesz zdobyć szeroką wiedzę biologiczną z zakresu biologii człowieka i biologii molekularnej oraz szeroko pojętej biologii środowiskowej. Jeśli chcesz poznać mechanizmy i prawa rządzące różnymi procesami zachodzącymi na wszystkich poziomach organizacji życia, to ten kierunek jest idealny właśnie dla Ciebie.

Praca po studiach

Kończąc studia na kierunku Biologia zdobywasz kompetencje umożliwiające podjęcie pracy w specjalistycznych laboratoriach badawczych i kontrolnych, prowadzących badania materiału biologicznego, w jednostkach naukowobadawczych, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, na uczelniach wyższych czy w instytutach badawczych.

Główne przedmioty

  • Botanika
  • Fizjologia zwierząt i roślin
  • Ekologia
  • Mikrobiologia, podstawy biotechnologii
  • Genetyka
  • Biologia molekularna
  • Biologia człowieka
  • Antropologia fizyczna

Więcej informacji na temat przedmiotów realizowanych w danym toku studiów dostępne jest Programy studiów – Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW

Zasady przyjęć – wymagane przedmioty na maturze

Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w wyniku zdania egzaminu maturalnego (tzw. „nowej matury”):

Dla wszystkich kierunków:

Przedmioty wymaganePrzelicznik dla poziomu
język obcy nowożytny – część pisemnapodstawowy            p1 = 0,15 albo rozszerzony                              p1 = 0,20
przedmiot do wyboru*podstawowy            p2 = 0,40 albo rozszerzony                              p2 = 0,80

Dla kierunku biologia uwzględniany jest jeden z przedmiotów wskazany przez kandydata spośród zestawu: matematyka, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, biologia, geografia, informatyka, WOS.

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem:

W = p1W1 + p2W2

gdzie:

W1 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (część pisemna),

W2 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z przedmiotu do wyboru (część pisemna),

p1 – przelicznik dla poziomu z języka obcego nowożytnego, p2 – przelicznik dla poziomu z przedmiotu do wyboru.

Jeśli kandydat na świadectwie maturalnym ma odnotowany z jednego przedmiotu wynik zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym, to w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest wynik z poziomu, który po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.

Jeśli w formularzu rejestracji w systemie IRK kandydat wskaże więcej niż jeden przedmiot do wyboru, wówczas system IRK uwzględni do wyniku kwalifikacyjnego punktację z tego przedmiotu, która po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.

Do pobrania