Przejdź do treści
Kierunek inżynieria środowiska
studia I stopnia (licencjackie/inżynierskie)

Dlaczego warto studiować kierunek inżynieria środowiska na WBNS? – POBIERZ

Inżynierowie środowiska opracowują i wprowadzają innowacyjne rozwiązania technologiczne, które minimalizują negatywny wpływ człowieka na środowisko i przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi. Studiując z nami zdobędziesz umiejętności w zakresie: oceny i monitorowania jakości środowiska, gospodarką odpadami, gospodarką wodno-ściekową, odnawialnymi źródłami energii, rekultywacją środowiska. Poznaj szczegóły naszej oferty edukacyjnej!

Opis studiów

Kierunek Inżynieria Środowiska to jedyny kierunek o profilu praktycznym w Warszawie.  Program studiów pozwala na nabycie kompetencji z zakresu inżynierii środowiska, a w szczególności zadań dotyczących: projektowania infrastruktury sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, wentylacyjnych. Są to 3,5-letnie studia inżynierskie, których ukończenie wiąże się z uzyskaniem tytułu inżyniera.

Dla kogo ten kierunek?

Chcesz w przyszłości zostać specjalistą w zakresie inżynierii środowiska z szczególnym uwzględnieniem zapobiegania i naprawy skutków oddziaływania człowieka na środowisko? Chcesz wiedzieć więcej na temat odnawialnych źródeł energii i stać się ekspertem z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, ochrony powietrza, ochrony gleb, rekultywacji środowiska? Jeżeli tak to kierunek inżynieria środowiska może być świetnym początkiem kariery w tym zakresie.

Praca po studiach

Studia na kierunku inżynieria środowiska przygotują do pracy w: branży odnawialnych źródeł energii, gospodarce odpadami, gospodarce wodno-ściekowej. Przygotowują też do egzaminu państwowego w sprawie kwalifikacji zawodowych na stanowisko kierownika spalarni odpadów, składowiska odpadów, a także osoby zarządzającej obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Po ukończeniu studiów można ponadto uzyskać uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie: sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Główne przedmioty:

  • Ochrona środowiska
  • Biologia środowiska
  • Rysunek techniczny i geometria wykreślna
  • Technologie w ochronie środowiska
  • Gospodarka wodna i ochrona wód
  • Technologia wody i ścieków
  • Gospodarka odpadami

oraz przedmioty w danym module kształcenia Programy studiów – Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW

Zasady przyjęć – wymagane przedmioty na maturze:

Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w wyniku zdania egzaminu maturalnego (tzw. „nowej matury”):

Dla wszystkich kierunków:

Przedmioty wymaganePrzelicznik dla poziomu
język obcy nowożytny – część pisemnapodstawowy            p1 = 0,15 albo rozszerzony                              p1 = 0,20
przedmiot do wyboru*podstawowy            p2 = 0,40 albo rozszerzony                              p2 = 0,80

Dla kierunku inżynieria środowiska uwzględniany jest jeden z przedmiotów wskazany przez kandydata spośród zestawu: matematyka, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, biologia, geografia, informatyka, WOS.

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem:

W = p1W1 + p2W2

gdzie:

W1 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (część pisemna),

W2 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z przedmiotu do wyboru (część pisemna),

p1 – przelicznik dla poziomu z języka obcego nowożytnego, p2 – przelicznik dla poziomu z przedmiotu do wyboru.

Jeśli kandydat na świadectwie maturalnym ma odnotowany z jednego przedmiotu wynik zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym, to w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest wynik z poziomu, który po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.

Jeśli w formularzu rejestracji w systemie IRK kandydat wskaże więcej niż jeden przedmiot do wyboru, wówczas system IRK uwzględni do wyniku kwalifikacyjnego punktację z tego przedmiotu, która po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.

Do pobrania