Przejdź do treści

Zajęcia terenowe z kursu Paleobiologia

W ubiegłym tygodniu studenci II roku II stopnia kierunku biologia oraz dwóch studentów z programu Erasmus z Hiszpanii brali udział w terenowej części kursu Palobiologia, która odbywała się w okolicach Sławna i Sulejowa. Pod względem geologicznym wschodnie rejony gminy Sulejów wchodzą w skład obrzeżenia Gór Świętokrzyskich. Poniżej warstw czwartorzędowych, znajdują się pokłady jurajskich wapieni i margli, które obfitują w skamieniałości żyjących w tym czasie gatunków zwierząt.

Nasze zajęcia trwały łącznie dwa dni, w czasie których z pełnym skupieniem poszukiwaliśmy skamieniałości, które będziemy oznaczać podczas laboratoryjnej części zajęć.

Pierwszy dzień odbywał się na terenie Geoparku Owadów-Brzezinki, gdzie wykład o geologii i formach taksonomicznych znajdowanych w leżącym po sąsiedzku kamieniołomie wygłosił dr hab. Błażej Błażejowski z Zakładu Paleobiologii Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk. Za co Panu Profesorowi serdecznie dziękujemy!

Następnie udaliśmy się do kamieniołomu w Sławnie, w celu samodzielnego poszukiwania skamieniałości. Za możliwość wejścia na teren kamieniołomu serdecznie dziękujemy firmie Nordkalk! W kamieniołomie znajdowaliśmy między innymi wspaniałe okazy amonitów i małży.

Drugiego dnia udaliśmy się nad bajecznie turkusowe Jezioro Wapienniki, znajdujące się w miejscowości Podkurnędz. Jezioro  to zalany wodą dawny kamieniołom wapienia o maksymalnej głębokości 13 metrów. Na jego brzegach nadal można odnaleźć skamieniałości małży, ślimaków i ramienionogów, których dzielnie poszukiwaliśmy.

Do Warszawy wracaliśmy z naręczami skamieniałości, które teraz pozostało Nam oznaczyć! Za zdjęcia dziękujemy Marcinowi Weselakowi, Marii Leśnickiej i Karolowi Kaczanowskiemu!

Załączamy linki do prac paleontologów, których wyniki opierają się o materiały podjęte z kamieniołomu w Sławnie:

25 października 2024