Wyjazd dr Justyny Marchewki-Długońskiej i studentów WBNS do Peru

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biologów Człowieka UKSW Veronika Bogdanovich, Jakub Duda i Jakub Mielech wraz z Opiekunem Koła dr Justyną Marchewka – Długońską zakończyli pierwszy tydzień prac na jednym z wyrabowanych cmentarzysk w okolicy miasta Barranca (200 km na północ od Limy). Nasi studenci wraz z grupą badawczą „Proyecto de Investigación Arqueológica Los valles de Barranca” prowadzą analizy na wielokulturowym stanowisku, gdzie jedno z cmentarzysk znajduje się w sąsiedztwie znacznie starszych piramid z późnego okresu preceramicznego (3000-1800 p.n.e.). Stanowisko to włączone jest także w badania realizowane w ramach projektu finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Analizowane stanowisko jest typowym przykładem cmentarzyska prekolumbijskiego, które rabowane jest od przybycia Hiszpanów w XVI wieku po dzień dzisiejszy. Grabieże te są dokonywane są przez grupy działające na zlecenie zachodnich antykwarystów. W rezultacie, stanowiska archeologiczne w Peru często przypominają krajobraz po bombardowaniu, zaś odnalezienie nienaruszonego pochówku zdarza się stosunkowo rzadko. Pomimo tego, zastosowanie odpowiedniej metodyki badawczej, np. określenie Minimal Number of Individuals (MNI) i analiz paleopatologicznych na szczątkach ludzkich zalegających na powierzchni, pozwala wyciągnąć ważne wnioski odnośnie kondycji biologicznej prekolumbijskich mieszkańców naszych dolin. Po zaledwie tygodniu badań udało nam się ustalić, że w populacji, która najpewniej żyła między X a XV wiekiem n.e. ,największa śmiertelność dotyczyła dzieci do około 7 roku życia. Znaczny odsetek zmarłych prezentuje także obecność zmian wskazujących na chroniczne niedożywienie.

✒️ Autorzy: Łukasz Simba Majchrzak & Justyna Marchewka-Długońska

📸 Zdjęcia: Łukasz Majchrzak