Światowy Dzień Energii – Ciekawostki OZE
Udział OZE będzie nadal gwałtownie wzrastał
Odnawialne źródła energii będą kontynuowały ekspansję w ciągu najbliższych pięciu lat, pokrywając 40 proc. globalnego wzrostu zużycia energii – wynika z najnowszej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Największy wzrost źródeł – fotowoltaika, drugie miejsce energetyka wiatrowa. Lider wzrostu OZE – Chiny, największy udział z OZE – Brazylia (45%).
Rekordy w produkcji z OZE w Polsce
Marzec 2023 był rekordowym miesiącem w Polsce pod względem udziału OZE w produkcji energii – 26% generacji.
Paliwa transportowe to nie tylko benzyna i ropa naftowa
Paliwo, które nie jest groźne z powodu właściwości palnych, wybuchowych – nie brzmi pięknie? Trwają prace nad cieczą jonową która może zastąpić paliwa kopalne.
Agro fotowoltaika wspomaga wzrost roślin
W Szwajcarii powstaje szklarnia powierzchni 1 km2 na której montowane są moduły fotowoltaiczne, które (oprócz produkcji energii) mają dopasowywać ilość przepuszczalnego światła do zapotrzebowania roślin w danym momencie.
Największa morska farma wiatrowa o mocy 1,5 GW
Znajduje się na Morzu Północnym i składa się z 139 turbin o mocy 11 MW każda. Zajmuje obszar 225 km2 i jest na głębokościach 17-28m. Średnica pojedynczego wirnika to 200m, całkowita wysokość 225m.
Warszawa pożegnała się z węglem
Po wejściu w życie uchwały antysmogowej od 1 października 2023 r obowiązuje zakaz palenia węgla w gospodarstwach domowych.
W kierunku elektrowni hybrydowych
W Hiszpanii powstałą elektrownia słoneczno – wiatrowa o mocach odpowiednio: 74MW i 69MW w konwencji cable-pooling (podłączenie do jednego punktu przyłączenia). Ciekawa szczególnie gdy moce przyłączeniowe są mocno ograniczone. Jednocześnie należy pamiętać że technologie te uzupełniają się – zmniejsza się zależność od zmiennych warunków atmosferycznych.
Zasoby wodne pomimo że skromne nadal niewykorzystywane
Obecnie Polska wykorzystuje swoje zasoby hydroenergetyczne jedynie w 12%, co stanowi 7,3% mocy zainstalowanej w krajowym systemie energetycznym. Liderem i niedoścignionym wzorcem w tej dziedzinie jest Norwegia, uzyskuje z energii spadku wody 96,1% energii elektrycznej.
Na kryzys – OZE!
Polacy są za OZE, chcą z niego w coraz większym stopniu korzystać celem zabezpieczenia się przed wzrostem cen, zapewnienia bezpieczeństwa. Przyszłość widzimy w energii słonecznej, wiatrowej, czy rozwoju małych biogazowni.
Czy korzystanie z „elektryka” daje radość?
Ponad 50 proc. Niemców posiadających auta elektryczne żałuje zakupu „elektryka” ze względu na rosnące koszty energii
Autor: dr. inż. Krystian Kurowski