Studenci i absolwenci WBNS współautorami publikacji

Studenci i absolwenci WBNS współautorami publikacji, która ukazała się na łamach Global Journal of Archaeology & Anthropology (IF 1.68).

Studenci i absolwenci Naszego Wydziału, w składzie Veronika Bogdanovich, Jakub Duda, Jakub Mielech oraz Zuzanna Tomporowska brali czynny udział w badaniach realizowanych w ramach projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Ministerstwa Nauki i Edukacji w latach 2023-2024. Jednym z zadań badawczych, którego rezultaty podsumowano w artykule „CT-Analysis and Facial Reconstruction of Children Mummy from Cerro La Horca (Barranca District, Peru)” było zbadanie zmumifikowanego ciała dziecka, które obecnie znajduje się w zbiorach Colegio Parroquial, Nuestra Señora del Carmen in Paramonga. Ciało chłopca zmarłego między 1100 – 1470 rokiem AD w wieku około trzech lata, jest najlepiej zachowanym zmumifikowanym ciałem pochodzącym z prekolumbijskiej nekropolii zlokalizowanej na wzgórzu Cerro La Horca.

Dzięki użyciu do analiz tomografii komputerowej możliwe było zachowanie integralności ciała oraz wykonanie rekonstrukcji twarzy, którą przygotowała Karina Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Autor: dr Justyna Marchewka-Długońska

16 września 2024