W dniu 12 stycznia 2025 roku odbyła się XIV edycja Nocy Biologów pod hasłem „Biologia zmian klimatu: podgrzani… przegrani?”. Wydarzenie przyciągnęło licznych uczniów szkół podstawowych i licealistów, którzy mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, prezentacjach i wykładach.
Podczas tegorocznej edycji, uczestnicy mogli zgłębiać tajniki miareczkowania potencjometrycznego, poznawać praktyczne zastosowania wskaźnika pH oraz dowiedzieć się, jak temperatura wpływa na szybkość reakcji chemicznych. Warsztaty prowadzone przez dr hab. Małgorzatę Wszelaką-Rylik cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dr Joanna Nieczuja-Dwojacka przybliżyła tematykę wymierania gatunków, nawiązując do destrukcyjnej działalności człowieka. Uczestnicy mieli możliwość obserwacji paleozoicznej i mezozoicznej fauny oraz dowiedzieli się, dlaczego masowo znikają z naszej planety gatunki fauny i flory oraz zastanawiali się, jak temu zapobiec.
Na zajęciach prowadzonych przez dr inż. Bartłomieja Macherzyńskiego mogli sprawdzić, w jaki sposób usuwać ze ścieków fosfor i dlaczego proces ten jest tak istotny.
Przekonali się, czy ryby gupiki są wybrednymi niejadkami, jak chronić naszego rodzimego żółwia błotnego, a także jak różnorodne mogą być gleby, w jaki sposób powstały i z czego są zbudowane. Zostali wprowadzeni w problem eutrofizacji wód związanej z obecnością ścieków i nawozów, jak również odczytywania historii życia z archeologicznych „materiałów szkieletowych” – za co dziękujemy dr Monice Kisiel oraz dr Justynie Marchewce-Długońskiej.
Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w wykładach, gdzie dr hab. inż. Ryszard Konieczny, prof. uczelni, przedstawił różne metody i technologie stosowane w akwakulturze i ochronie środowisk wodnych. Omówiono techniki monitorowania jakości wody, zarządzania populacjami ryb oraz tworzenia odpowiednich warunków do ich wzrostu i rozwoju.
„Noc Biologów” to cykliczne wydarzenie zainicjowane przez naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego XIV edycja odbyła się w kilkudziesięciu ośrodkach w całej Polsce, w tym na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku UKSW. Koordynatorem tegorocznej edycji Nocy Biologów na UKSW była niezawodna dr Justyna Marchewka-Długońska. W tworzeniu programu i prowadzeniu zajęć brali udział pracownicy Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku oraz studenci biologii, wśród nich zrzeszeni w Kołach Naukowych: Biologów Terenowych, Biologów Człowieka i Biologii Molekularnej.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich organizatorów, wykładowców oraz studentów, którzy włożyli ogrom pracy i zaangażowania w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Wasza pasja i poświęcenie sprawiły, że Noc Biologów 2025 była niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za aktywny udział i wspólnie spędzony czas.
Do zobaczenia na kolejnej edycji Nocy Biologów!