Bursztynowy szlak Mierzei Wiślanej – ekspedycja naukowa

W dniach 21 – 24 kwietnia 2022 r. Koło Biologów Terenowych wraz z jego opiekunem uczestniczyło w zorganizowanym w ramach swojej działalności wyjeździe integracyjno-badawczym w okolicach Mierzei Wiślanej. Baza wypadowa mieściła się w nadmorskiej miejscowości Sztutowo. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie młodszych członków koła z metodami pracy terenowej. Swoimi doświadczeniami dzielili się z nimi doświadczeni z terenem starsi kołowicze. Uczestnicy wyprawy prowadzili badania inwentaryzacyjne wybranych składników nadmorskiej przyrody. Ponadto sekcja mikrobiologiczna zebrała materiał do badań laboratoryjnych. Młodsi członkowie koła mieli okazję poznać nadmorską faunę i florę, uczyć się nowych technik badawczych i sposobów pozyskiwania próbek. Była to też doskonała okazja do integracji. Nie zapomnieliśmy o zwiedzeniu lokalnych muzeów, spacerze brzegiem morza, jak też o wieczornych ogniskach. Odwiedziliśmy rezerwat przyrody Mewia Łacha w Mikoszewie, na plaży w Sztutowie nocą poszukiwaliśmy bursztynu wyposażeni w lampę UV. Nie mogło też zabraknąć degustacji nadmorskich specjałów kulinarnych, rybka z frytkami nigdy nie smakowała tak dobrze jak po całym dniu pracy w terenie. Dziękujemy za obecność profesorowi dr hab. Piotrowi Ceryngierowi, który objął opieką grupę entomologiczną. Dziękujemy też za tak aktywny udział w pracach terenowych naszym studentom.

Wyrażamy również specjalne podziękowania dla Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Annie Fidelus za sfinansowanie przedsięwzięcia oraz Pani Katarzynie Mikołajczyk za pomoc w organizacji wyjazdu.

Członkowie wyjazdu:

1. Anna Gzińska