Studenci naszego wydziału w ramach kursu „Rozwój ontogenetyczny człowieka” prowadzonego przez dr Magdalenę Kobus wybrali się na zajęcia terenowe na Cmentarz Powązkowski.
Zajęcia były poświęcone umieralności okołoporodowej matek i niemowląt, a także umieralności dzieci do siódmego roku życia. Studenci dzielnie przemierzali kolejne aleje w poszukiwaniu epitafiów, na których znajdowały się informacje o tym, że w tej mogile spoczywają matka z dzieckiem, którzy zgodnie z definicją zmarli podczas porodu lub w ciągu 42 dni od zakończenia ciąży. Studenci poszukiwali także tablic nagrobnych, na których zamieszczono informacje o obecności w danym grobie dziecka zmarłego przed ukończeniem 7 lat.
Przewodnikiem po Cmentarzu był nasz niezawodny Wydziałowy Cmentarny Specjalista – dr Justyna Marchewka. Jak zawsze zaczął od historii cmentarza zgrabnie przechodząc do kontekstu kulturowego, omawiając ze studentami zagadnienie związane z nurtami badawczymi takimi jak bioarcheologia dzieciństwa.
Wyjście było też okazją do obserwacji sztuki sepulkralnej czyli twórczości artystycznej skupiającej się na kulcie zmarłych. Nie zabrakło także dyskusji o znaczeniu pamięci przodka i kultu zmarłych w biologii człowieka.