Wyjazd studyjny na Podlasie

W dniach 5-7 czerwca 2024 r. studenci I roku kierunku inżynieria środowiska pod opieką wykładowców, w ramach zajęć terenowych, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na przepiękne Podlasie.

Podczas wyjazdu studenci obejrzeli zakład termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, gdzie mieli okazję prześledzić cały proces termicznej obróbki odpadów, łącznie z zajrzeniem w głąb pieca przetwarzającego odpady. Następnym punktem naszego wyjazdu była wizyta w zakładzie Nibe-Biawar Sp. z o.o. w Białymstoku, zajmującym się produkcją pomp ciepła, wymienników i ogrzewaczy, kotłów peletowych Pellux i kolektorów słonecznych. Następnie wizytowaliśmy stację uzdatniania wody Pietrasze, gdzie znajduje się ujęcie wody powierzchniowej z pobliskiej rzeki Supraśl oraz Oczyszczalnię Ścieków, gdzie studenci zapoznali się z ciągiem technologicznym oczyszczalni razem z instalacjami do przetwarzania osadów ściekowych w procesie fermentacji z produkcją energii elektrycznej i cieplnej. Kolejnym punktem programu była stacja uzdatniania Jurowce, która ujmuje wody głębinowe. Odwiedziliśmy także Zagrodę pokazową Żubrów w Kopnej Górze. Miejscem noclegu była stadnina koni, w miejscowości Poczopek, w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie praktycznie bez zasięgu Internetu mogliśmy integrować się i cieszyć piękną podlaską przyrodą.

Dzięki wyjazdowi studenci poznali różne instalacje i technologie wykorzystywane w inżynierii środowiska, z zakresu: gospodarowania odpadami, uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i odnawialnych źródeł energii. Ułatwi to studentom lepsze zrozumienie zagadnień związanych z technologiami stosowanymi w inżynierii środowiska i pozwoli na wybranie własnej dalszej ścieżki rozwoju zawodowego w szeroko rozumianej inżynierii środowiska.

18 czerwca 2024