Przejdź do treści

Dzień Ziemi na WBNS

19 kwietnia z okazji Dnia Ziemi Wydział Biologii i Nauk o Środowisku zorganizował akcję mającą na celu posprzątanie Lasu Młocińskiego w pobliżu kampusu przy ul. Wóycickiego.

W wydarzeniu wzięli udział pracownicy naukowo dydaktyczni WBNS: prof. dr hab. Krzysztof Turlejski, dr hab. Małgorzata Wszelaka-Rylik, prof. ucz., dr hab. Piotr Ceryngier, prof. ucz., dr inż. Agnieszka Poniatowska, technicy laboratoryjni, pracownicy dziekanatu, studenci oraz pracownicy firmy CPL Poland, którzy zgłosili się do udziału w sprzątaniu lasu w ramach wolontariatu.

Firma BYŚ-Wojciech Byśkiniewicz, partner wydarzenia, zapewniła nam niezbędne narzędzia do pracy w postaci worków do segregacji śmieci oraz profesjonalnych rękawic, zadbała również o wywóz śmieci za co bardzo dziękujemy.

Wyniki naszej ciężkiej pracy były bardzo owocne co widać na załączonych zdjęciach. Spacerującym osobom po Lesie Młocińskim będzie teraz przyjemniej obcować z przyrodą.

Szanowanie natury i dbanie o naszą planetę jest kluczowe dla zachowania równowagi ekologicznej i zapewnienia lepszego środowiska życia dla przyszłych pokoleń. Każdy wysiłek w kierunku zmniejszenia ilości śmieci i ochrony środowiska jest ważny. Warto kontynuować ten pozytywny kierunek i motywować innych do podejmowania podobnych działań każdego dnia.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22.04.70 w USA z inicjatywy  senatora Gaylorda Nelsona a ogłoszony przez burmistrza San Francisco Josepha Alioto. Bezpośrednią przyczyną jego ustanowienia była katastrofa ekologiczna u wybrzeży USA, która wydarzyła się rok wcześniej. Z uszkodzonej platformy wiertniczej do oceanu wyciekło wówczas kilkaset tysięcy litrów ropy naftowej doprowadzając do śmierci tysięcy zwierząt morskich i skażenia środowiska na wiele lat.

Do chwili obecnej katastrofy ekologiczne wywoływane przez awarie, wypadki, konflikty zbrojne czy bezmyślność ludzką nie są incydentalne. Z tym wszystkim muszą sobie radzić inżynierowie środowiska wykorzystując m.in. mikroorganizmy występujące w środowisku zdolne do biodegradacji zanieczyszczeń, także tych paliwowych.

19 kwietnia 2024