Przejdź do treści

Zagrożenia mórz i konsekwencje dla człowieka. Słabo widoczny wróg – mikroplastik

🌊 Morza i oceany pokrywają 361 mln km2 co stanowi 71% powierzchni Ziemi a ich objętość jest ogromna, ok. 1370 mln km3. Mimo tego ogromu środowiska morskiego człowiek wpływa na niego coraz istotniej, poprzez nadmierną eksploatację a szczególnie poprzez zaśmiecanie ekosystemów morskich. Przez ostatnie dziesięciolecia syntetyczne polimery zwane potocznie plastikiem są produkowane w dużych ilościach i wykorzystywane w życiu codziennym. Poprzez nieefektywne przechowywanie, ograniczony recykling i niedbałość człowieka, plastik jest uwalniany do środowiska. Ogromne ilości plastiku dostają się do mórz i oceanów. Źródłami zanieczyszczeń wód morskich są najczęściej transport morski, działalność połowowa, energetyka, turystyka, rolnictwo i lokalne oczyszczalnie ścieków a także napływ zanieczyszczonej wody z rzek. Plastik pod wpływem uszkodzeń mechanicznych oraz czynników zewnętrznych takich jak niska temperatura czy promieniowanie UV ulega fragmentacji na drobne cząstki. Z tym faktem wiąże się nowe zagrożenie – mikroplastik. Są to drobne fragmenty lub włókna, trudno widoczne gołym okiem, o wielkości od 1 µm do 5 mm. W 2004 roku Thompson i współautorzy opisali obecność drobnych fragmentów plastiku w wodzie morskiej. Od czasu pierwszych wzmianek o mikroplastiku nastąpił szybki rozwój badań dotyczących tego tematu w tym gwałtowny wzrost liczby raportów opisujących obecność mikroplastiku w środowisku morskim od wód powierzchniowych po głębinowe osady oceaniczne.

🌊 Włókna mikroplastiku w wodzie morskiej mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym z tekstyliów, syntetycznych sieci rybackich i lin. Jeśli chodzi o wielkość produkcji, 70% włókien syntetycznych stanowi politereftalan etylenu (PET) z grupy poliestrów.

🌊 Mikroplastik w organizmach żywych. Mikroplastik dostaje się do organizmów żywych wraz z wodą do układu oddechowego czy jam ciała, w tym narządów filtracyjnych, czy też wraz z pokarmem. Włókna i drobiny mikroplastiku mogą być zjedzone przez pomyłkę przez zwierzęta, które nie mogą odróżnić go od swojego pokarmu, np. kraby, małże, ptaki lub razem ze spożywanymi organizmami roślinnymi lub zwierzęcymi.

🌊 Mikroplastik wykryto również u kręgowców: ryb, pingwinów, wielorybów, delfinów i fok. Obecność mikrodrobin plastiku w organizmie zwierzęcia może powodować zwiększoną odpowiedź immunologiczną, zmniejszone spożycie pokarmu, utratę wagi, osłabiony wzrost i rozwój oraz zmniejszoną płodność.

🌊 Dobrze zbadany został poziom zanieczyszczenia mikroplastikiem ryb morskich. W przewodach pokarmowych ryb z Morza Północnego znaleziono średnio 1 fragment mikroplastiku na osobnika. W przypadku gatunków ryb o znaczeniu gospodarczym, mikrodrobiny plastiku znaleziono w dorszu atlantyckim, morszczuku, barwenie, makreli i sardynce europejskiej. Mikroplastik wykazywany był głównie w przewodach pokarmowych np. w 9% i 28% ryb sprzedawanych na targach odpowiednio w USA i Indonezji, przy średniej liczbie 0,5-1,4 fragmentów mikroplastiku na rybę. Obecność mikroplastiku w żołądkach gatunków ryb o znaczeniu gospodarczym przedstawia potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, ze względu na możliwe przenoszenie mikrocząstek plastiku do jadalnych tkanek. Ponadto wykryto mikrodrobiny plastiku w przewodzie pokarmowym i wątrobie sardeli i sardynki, które często są spożywane w całości. Chociaż występowanie mikroplastiku w przewodzie pokarmowym ryb nie dostarcza wysokiego i bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, ponieważ nie jest on zwykle spożywany, owoce morza, które spożywamy w całości, np. mięczaki i skorupiaki, stanowią większe zagrożenie.

🌊 W krajach europejskich o wysokim spożyciu skorupiaków, konsumenci spożywają do 11 000 drobin mikroplastiku o wielkości 5–1000 μm rocznie, podczas gdy w krajach o niskim spożyciu skorupiaków, średnio 1800 mikrodrobin plastiku rocznie. Biorąc pod uwagę tylko spożycie krewetek, szacunki wskazują około 175 drobin mikroplastiku (zakres wielkości 200–1000 μm) na osobę rocznie. W małżach mikroplastik został znaleziony w omułkach. W małżach zbadanych w Belgii, liczba mikrowłókien wynosiłą 3-5 na 10 g małży.

🌊 Mikroplastik został znaleziony w komercyjnych solach pochodzenia morskiego i kopalnianego: 128 marek z 38 różnych krajów na pięciu kontynentach.

🌊 Jakie są zagrożenia dla człowieka? Mikrodrobiny plastiku mają zdolność przenoszenia się do układu limfatycznego i krwionośnego człowieka (wielkość cząstek 0,2–150 μm). Ludzki organizm wydala ponad 90% mikroplastiku spożytego z pokarmem, jednak do 10% mikroplastiku dostaje się krwiobiegu. Mikroplastik może mieć tendencję do bioakumulacji w narządach z możliwym wpływem na układ odpornościowy. Dodatkowo włókna czy fragmenty mikroplastiku adsorbują duże ilości hydrofobowych zanieczyszczeń organicznych np. pestycydy, bifenyle, a także metale (np. kadm, ołów, selen, chrom), niemetale i dodatki (np. bisfenol- A). Bezpośrednie narażenia na trwałe zanieczyszczenia organiczne i inne powiązane związki chemiczne, które są adsorbowane przez mikroplastik, mogą wpływać na procesy biologiczne i stwarzać dodatkowe zagrożenie dla ludzi. Nie znamy jeszcze wielu konsekwencji jakie może za sobą pociągać zanieczyszczenie środowiska naturalnego mikroplastikiem. Należy jednak mieć świadomość, że zagrożenie istnieje a wyjaśnienie skali i możliwych konsekwencji zanieczyszczenia wód morskich mikroplastikiem może potrwać kilka dziesięcioleci.

Autor: dr hab. Anita Kaliszewicz, prof. ucz.

25 września 2023