W dniach 13-15.06.2023 r. studenci I roku kierunku inżynieria środowiska pod opieką Pani dr inż. Agnieszki Poniatowskiej i Pani Prodziekan dr hab. Małgorzaty Wszelakiej-Rylik, prof. uczelni w ramach zajęć terenowych uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na przepiękne Podlasie.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy zakład termicznego przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Andersa w Białymstoku. Mieliśmy okazję prześledzić cały proces termicznej obróbki odpadów, łącznie z zajrzeniem w głąb pieca przetwarzającego odpady. Następnie przejechaliśmy do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, gdzie znajduje się instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. W tym zakładzie mieliśmy okazję zapoznać się z działaniem różnego rodzaju sorterów, miedzy innymi separatorami optycznymi. Po wizytach udaliśmy się do przepięknego miejsca noclegu w miejscowości Poczopek, przy stadninie koni, w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie praktycznie bez zasięgu internetu mogliśmy rozkoszować się ciszą i piękną podlaską przyrodą.
Kolejnego dnia obejrzeliśmy dwie stacje uzdatniania wody jedna stacja Pietrasze w była ujęciem wody powierzchniowej z pobliskiej rzeki Supraśl. Druga stacja Jurowce ujmuje wody głębinowe. Ostatniego dnia pojechaliśmy do Oczyszczalni Ścieków, gdzie obejrzeliśmy cały ciąg technologiczny oczyszczalni razem z instalacjami do przetwarzania osadów ściekowych w procesie fermentacji z produkcją energii elektrycznej i cieplnej. Końcowym punktem naszego wyjazdu była wizyta w zakładzie Nibe-Biawar Sp. z o.o. w Białymstoku, gdzie studenci zapoznani zostali z produkcją pomp ciepła Nibe, wymienników i ogrzewaczy, kotłów peletowych Pellux i kolektorów słonecznych.
Dzięki wyjazdowi studenci poznali różne instalacje i technologie wykorzystywane w inżynierii środowiska, z zakresu: gospodarowania odpadami, uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i odnawialnych źródeł energii. Ułatwi to studentom lepsze zrozumienie zagadnień związanych z technologiami stosowanymi w inżynierii środowiska i pozwoli na wybranie własnej dalszej ścieżki rozwoju zawodowego w szeroko rozumianej inżynierii środowiska.