Przejdź do treści

Ekshumacja rodziny Książków w Wierzbicy (współpraca z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie)

W pracach ekshumacyjnych i identyfikacji szczątków brały udział dr Justyna Marchewka-Długońska (Zakład Biologii Człowieka UKSW) i Veronica Bogdanovich (przedstawicielka Studenckiego Koła Naukowego Biologii Człowieka). Całością prac kierował dr Krzysztof Tunia (IAiE PAN).

W maju we wsi Wierzbica (gm. Kozłów) odbyła się ekshumacja zbiorowego grobu rodziny Książków, która wbrew niemieckim zakazom udzielała schronienia w swoim gospodarstwie dwojgu żydowskim uciekinierom z Żarnowca – matce z pięcioletnią córką. 29 stycznia 1943 roku ekspedycja karna niemieckich funkcjonariuszy przybyła do domu Książków i zamordowała gospodarza Piotra Książka (67 lat), jego żonę Julię (40 lat) oraz synów – Jana (21 lat) i Zygmunta (18 lat). Ponieważ Niemcy nie zezwolili na normalny pogrzeb, zamordowani Polacy zostali pochowani bezpośrednio przy wejściu do swojego domu. Po zakończeniu wojny miejsce pochówku oznaczono drewnianym krzyżem i płotem, a po wielu latach kamienną płytą. Celem prac ekshumacyjnych była identyfikacja zmarłych i przeniesienie ich ciał na cmentarz w Kozłowie.

Linki do stron zewnętrznych:

http://pamiecitozsamosc.pl/de/mieszkancy-wierzbicy-i-przysiolka-narta-zamordowani-za-pomoc-zydomhttps://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/165484,Uroczystosci-pogrzebowe-rodziny-Ksiazkow-zamordowanych-za-pomoc-Zydom-w-czasie-I.html

wykopaliska
07 czerwca 2022