Festiwal Nauki na WBNS

Festiwal Nauki na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku

W dniach 21-30 września 2022 gościliśmy na naszym Wydziale uczestników Festiwalu Nauki w Warszawie. W tym czasie odbyły się dwa spotkania warsztatowe otwarte dla wszystkich chętnych i cztery lekcje festiwalowe, w których udział wzięli uczniowie liceów i szkół podstawowych z Warszawy i okolic (nawet z Kutna!). Większość spotkań odbyła się dwukrotnie, co pozwoliło na udział większej liczby chętnych.

Uczestnicy warsztatów laboratoryjnych mieli okazję dowiedzieć się, z jakich źródeł nasz organizm może bez wizyty uzyskać witaminę C (i samodzielnie zmierzyć jej zawartość), zaś na warsztatach plastycznych można było spróbować swoich sił w ilustracji przyrodniczej i poznać techniki ułatwiające pracę ilustratora.

Uczniowie uczestniczyli między innymi w zajęciach z daktyloskopii, w czasie których dowiedzieli się co sprawia, że nasze odciski palców są niepowtarzalne. Na lekcji z zakresu osteologii poznali znaczenie pojęcia „osteobiografia” i w oparciu o analizę szkieletu spróbowali ją odtworzyć. W laboratorium grupa uczniów zaznajomiła się z ze skalą pH oraz sposobami rozdziału składników mieszanin, zaś uczestnicy „lekcji jak się patrzy” mieli okazję zauważyć niektóre osobliwości naszego wzroku i przekonać się, jakie on (przy znacznym współudziale mózgu) może nam płatać figle.

Wydarzeniom festiwalowym towarzyszyła wystawa rysunku i malarstwa przyrodniczo-naukowego mgr Małgorzaty Czai, magistrantki WBNS i absolwentki ASP im. Jana Matejki.

Zajęcia festiwalowe na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku poprowadzili dr Anna Linkiewicz, mgr Małgorzta Czaja (warsztaty) oraz dr Justyna Marchewka-Długońska, dr hab. Alicja Budnik, prof. ucz., dr hab. Małgorzata Wszelaka-Rylik prof. ucz., dr inż. Bartłomiej Macherzyńsk i dr Maciej Fuszara (lekcje). Zajęcia z daktyloskopii i osteologii współprowadzili przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Biologów Człowieka: Patryk Bogdański, Veronica Bogdanovich, Jakub Mielech, Katarzyna Rekosz oraz Ania Wolf.

cma
11 października 2022