Przejdź do treści

Nanorurki węglowe jako elektroda w panelu fotowoltaicznym XXIw.

Przez ostatnie lata udało się naukowcom przełamać bariery izolowania rurek nanowęglowych w laboratorium za pomocą krezolu (grupa fenoli). Tak otrzymany związek zachowuje się jak polimer i dzięki swoim niezwykłym właściwościom przewodnikowym może stanowić zwrot w produkcji ogniw fotowoltaicznych przyszłości.

Naukowcy z Instytutu Technologii w New Jersey, udowodnili że ładunki mogą przemieszczać się przez drobne kanały co wpływa na poprawę ruchliwości ładunku podczas jego rozdzielania w elektrodzie. Ma to bezpośredni wpływ na większą wydajność ogniwa.

Naukowcy z Uniwersytetu KAUST opracowali metodę chłodzenia ogniw żelem nanoweglowym połączonym z chlorkiem wapna za pomocą absorbcji wilgoci z powietrza. Zespół pokrył polimerem tył ogniwa, co spowodowało obniżenie temperatury o średnio 10C i zwiększenie sprawności ogniwa o 20%.

Kolejną możliwością jaką może otworzyć nanotechnologia, to stworzenie hybrydowych ogniw termo fotowoltaicznych (TPV).  Badacze z Uniwersytetu Rice w Teksasie opracowali metodę na przechwytywanie fotonów światła podczerwonego i konwertowanie go na emitowanie światła. Taki zabieg może teoretycznie zapewnić 80% sprawności ogniwa.

Źródła

https://discovery.kaust.edu.sa/en/article/973/moisture-sucking-gels-give-solar-panels-the-chills

https://www.sciencealert.com/device-that-channels-heat-into-light-could-…

www.cire.pl/pliki/2/nanorurki_w_sluzbie.pdf&ved=2ahUKEwjJ5r34iqDvAhUH-6Q…

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/aenm.202002880

11 marca 2021