Error message

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /home/wbns/public_html/includes/file.phar.inc).

Składane łopaty turbin wiatrowych

Naukowcy z SNL we współpracy z University of Illinois, opracowali łopaty turbin które posiadają zmienną geometrię pracy. Dzięki temu, turbina może w dużym stopniu dostosowywać się do prędkości wiatru, co w znaczy sposób zwiększa jej parametry pracy wykorzystania wiatru. Powiększa to również zakres prędkości w jakich turbina może pracować. W przeciwieństwie do turbin klasycznych, jest ona ustawiana z wiatrem, a ruch łopat wzorowany był na ruchu liści palmowych na wietrze.

Turbiny o zmiennej geometrii mają dużą zaletę która pozwala na zastosowanie ich na morzu, jest to złożenie całkowite. To rozwiązanie pozwala korzystać z silnych morskich wiatrów, a na wypadek sztormu, łopaty składają się i są bezpieczne. Opracowywana turbina wyposażona jest w łopaty o długości 100 metrów, mocy teoretycznej 50MW oraz o 30% niższej wadze rotora i łopat w porównaniu do klasycznego rozwiązania

Przygotował: Maciej Dmochowski (student II roku Inżynierii Środowiska)