You are here

Przezroczyste ogniwa słoneczne rozwiązaniem przyszłości

Energia słoneczna dowiodła swojego ogromnego potencjału, jako czyste źródło energii. Naukowcy z Korei przedstawili projekt – przezroczyste ogniwo słonecznego o dużej mocy. Ta technologia jest krokiem w kierunku, zrównoważonej, zielonej przyszłości i systemów off-grid.

Ogniwa takie mogłyby być zintegrowane z oknami, pojazdami, ekranami telefonów komórkowych i innymi produktami konsumenckimi. Ale, aby było to możliwe, panele fotowoltaiczne muszą być lekkie i przeźroczyste.

W tym celu naukowcy od dawna starają opracować się w pełni przeźroczyste systemy PV – TPV. W przeciwieństwie do konwencjonalnie ogniw, które pochłaniają światło widzialne, TPV wykorzystują promieniowanie poza pasmem widzialnym, głównie w zakresie ultrafioletu (UV).
W tym celu naukowcy z Incheon National University w Korei stworzyli innowacyjny projekt modułu TPV na bazie tlenków metali.

Profesor Joondong Kim, który kierował badaniami, wyjaśnia: „Naszym celem było opracowanie przezroczystego ogniwa słonecznego wytwarzającego dużą moc. Zrobiliśmy to poprzez osadzenie ultracienkiej warstwy amorficznego krzemu pomiędzy tlenkiem cynku i tlenkiem niklu”.

 

Źródła:

https://sunvival.pl/porady/przezroczyste-ogniwa-sloneczne-rozwiazaniem-p...

https://globenergia.pl/stworzono-przezroczyste-ogniwo-sloneczne-o-wydajn...

Przygotował: Jacek Sulej (student II roku Inżynierii Środowiska)